Horská chata Krušnohorka se nachází v klidném prostředí Krušných hor v rekreační osadě Mariánská s nadmořskou výškou 850 m nad mořem.
Lokalita je ideální pro celoroční vyžítí. Doporučujeme pěší turstiku, cyklistiku, lyžování a běžkaření v blízkých lyžařských areálech, výlety na motorce, houbaření a sběr lesních plodin, výletničení, plavání v okolních aquacentrech, saunění, opekání a grilování, posezení v místních hospůdkách u pivečka a chutného guláše...Nevěřili by jste kolik krásných, historických a tajemných míst je na Mariánské a v jejím okolí. Lokalita skýtá množství historických štol z dob dobývání stříbra i štol, kde se ještě v nedávné době těžila uranová ruda. Místo je bohaté na zajímavou floru, minerály a lesní zvěř.

Horská chata Krušnohorka Vám celoročně nabízí sedm pokojů po třech až pěti lůžkách s celkovou kapacitou 28 lůžek. V současné době je k dispozici apartmán v přízemí, jehož součástí jsou dva pokoje. Pokoj č.1 nabízí 3 lůžka (1x postel, 1x palanda), pokoj č. 2 nabízí 4 lůžka (2x postel, 1x palanda). Celkem tedy sedm lůžek. K dispozici je  kuchyň vybavená el. sporákem, lednicí a mrazákem, mikrovlnou troubou, rychlovarnou konvicí a základními potřebami k vaření a stolování, koupelnou a WC. Dále je zde společenská místnost s TV, veranda (nevytápěná), wifi, lyžárna-kolárna, venkovní ohniště ( v létě) a gril.  Parkování zdarma přímo u chaty

Na Mariánské se prolíná historie poutnictví - v 2. polovině 15. století žil v této oblasti poustevník Jan Niavius, který prorokoval vznik bohatého a slavného horního města, které sice upadne, ale později se vzkřísí k nové slávě. Toto proroctví vedlo r. 1516 hraběte Štěpána Šlika k založení svobodného  města Jáchymov.  Přes smutnější minulost kdy v 50. letech 20. století se Jáchymovsko proměnilo v jeden pracovní lágr. Uranovou rudu těžily tisíce politických vězňů v nelidských podmínkách. Ještě i dnes najdeme vězeňské domy v místech bývalých dolů a v lesích ruiny připomínající tato léta a také pracovní tábor na Mariánské byl převážnou dobu svého trvání určen pro vězně s kratší dobou trestu. Na Mariánské bylo vybudováno provizorní sídliště pro horníky dolů Adam, Eva, Eduard nacházejících se v nejbližším okolí, které stále ještě můžete vidět na vlastní oči přímo v okolí Mariánské. Dnes už na Mariánské zažijete jen pohodu a klid Krušných hor.

  

 

Mariánská

<< 1 | 2